Dzisiejsze budynki są coraz wyższe i szersze, a także powstają w coraz krótszym czasie. Aby sprostać coraz wyższym wymaganiom dotyczącym harmonogramów montażu, oferujemy najszybszą jak dotąd metodę montażu wind – nasz przełomowy system montażu z udziałem robotów robotów, czyli Schindler R.I.S.E.
Jako lider technologii w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla inteligentnych miast przyszłości opracowaliśmy system montażu wind przy udziale robotów (Schindler R.I.S.E) łączący zaawansowaną automatykę z technologią dźwigową. Po raz pierwszy w historii robot autonomicznie wykonuje czynności montażowe, co daje wiele korzyści, w tym bezpieczny i wysokiej jakości montaż wind.
System Schindler R.I.S.E może ukończyć dane piętro – wykonując otwory i osadzając kotwy wymagane do montażu drzwi, belek rozdzielających i wsporników ściennych – znacznie szybciej niż przy wykorzystaniu konwencjonalnych metod instalacji. Na platformie zamontowana jest kamera zapewniająca zdalny podgląd, lecz system działa niezależnie, bez pomocy operatora. Po zamontowaniu w szybie autonomiczny system Schindler R.I.S.E działa przez całą dobę, aż do zamontowania wszystkich kotew. W celu zapewnienia kontroli jakości i wsparcia operator Schindler R.I.S.E pozostaje w obiekcie na czas trwania montażu.
Dzięki wdrożeniu Schindler R.I.S.E zespół montażowy nie musi wykonywać wymagających fizycznie, powtarzalnych i czasochłonnych zadań związanych z wierceniem otworów i osadzaniem dybli, co poprawia bezpieczeństwo w trudnym środowisku pracy.
Schindler R.I.S.E uzupełnia nasze inne rozwiązania w dziedzinie cyfryzacji w branży wysokich budynków, takie jak np. system modelowania informacji o budynku (Building Information Modelling, BIM). Przy zastosowaniu Schindler R.I.S.E robot może otrzymywać dane bezpośrednio z cyfrowego modelu budynku. Dzięki temu kotwy są dokładnie umieszczane zgodnie z układem, a rozwiązanie to eliminuje także konieczność ręcznego i podatnego na błędy przekazywania danych pracownikom budowlanym. Informacje i dane z każdego etapu montażu są rejestrowane i automatycznie wymieniane w cyfrowym modelu budynku, zapewniając punkt odniesienia na późniejszych etapach budowy i konserwacji projektu.
Razem z naszymi klientami tworzymy innowacyjne place budowy. Przy współpracy z organizacją Council of Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH) badamy, w jaki sposób technologie wykorzystujące roboty, takie jak Schindler R.I.S.E, mogą pozytywnie wpłynąć na proces budowy wysokich budynków, aby poprawić jakość i szybkość wykonania prac budowlanych przy zachowaniu bezpieczeństwa w obiekcie.
Jesteśmy dumni z naszego pionierskiego dziedzictwa w branży dźwigowej i szczycimy się tym, że już od wielu lat opracowujemy innowacyjne rozwiązania w zakresie mobilności.
Z dumą przedstawiamy więc ten innowacyjny system wykorzystujący roboty, który zapewnia nowy poziom bezpieczeństwa pracowników i pomaga poprawić jakość wykonania prac. Stanowi on kolejny dowód na zaangażowanie Schindler w dostarczanie najbardziej zaawansowanych rozwiązań w zakresie cyfryzacji i mobilności miejskiej w celu kształtowania inteligentnych miast przyszłości.
Karl-Heinz Bauer, dyrektor ds. technologii, Grupa Schindler
*CTBUH to organizacja non-profit, która ułatwia wymianę wiedzy na temat wysokich budynków.