- Dzień dobry Panie Grzegorzu, bardzo dziękuję, że zgodził się Pan na rozmowę. Czy mógłby Pan na początek opowiedzieć o sobie kilka słów? Jakie ma Pan doświadczenie w pracy w spółdzielniach mieszkaniowych?
W spółdzielniach mieszkaniowych zacząłem pracować w roku 2003, także mój staż w jest już dosyć długi. W samej Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej rozpocząłem pracę od początku bieżącego roku, także można powiedzieć, że jestem w niej nowym pracownikiem. Jednak zagadnienia związane ze spółdzielniami, spółdzielczością są mi dobrze znane.
- Pana doświadczenie robi wrażenie! Z jakich osiągnieć jest Pan najbardziej dumny?
W Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ciężko jest mi mówić o osiągnięciach, bo okres mojej pracy tutaj jest zbyt krótki. Wyzwań jest wiele, potrzeby są duże. W chwili obecnej, jednym z zagadnień realizowanych przez LSM, jest modernizacja istniejących wind. Dzięki tym działaniom poprawi się bezpieczeństwo ich użytkowania, niezawodność, wzrośnie komfort mieszkańców, zmniejszą się koszty energii elektrycznej niezbędnej do eksploatacji dźwigów.
- W Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zostały już poczynione kroki w celu zapewnienia komfortu mieszkańcom poprzez budowę nowych szybów wind, prawda?
Tak, w naszej spółdzielni do chwili obecnej wykonano 7 takich realizacji, a w planie są kolejne.
- Co według Pana jest największym wyzwaniem w tym procesie?
Na pewno wyzwaniem jest uzyskanie akceptacji mieszkańców, głównie ze względu na koszty. Jest to dodatkowe obciążenie dla właścicieli lokali, ale na szczęście udaje się przekonać do tego pomysłu większość mieszkańców. Nie w każdym budynku jest to również możliwe ze względu na wymiary i układ klatki schodowej. Dobudowa szybu niesie dla nich wiele korzyści. Należy tu wymienić poprawienie dostępu do mieszkań dla osób starszych czy rodziców z małymi dziećmi. Dla części osób jest to czasem jedyna możliwość aby wyjść ze swojego mieszkania. Kolejnym aspektem, o którym mało się mówi, jest wzrost wartości mieszkań wynikający z podniesienia standardu ich dostępności.
- Można powiedzieć że mieszkańcy przed budową byli dość sceptycznie nastawieni do całego procesu dobudowy szybu?
Sceptycznie to dość ostre słowo. Przede wszystkim chodzi o aspekty finansowe, bo w zasadzie to jest pewnego rodzaju hamulec w realizowaniu takich inwestycji. Najważniejsze jest wzajemne porozumienie i determinacja w realizacji.
- Czy poleciłby Pan innym spółdzielniom, które zastanawiają się nad tego typu inwestycją, spróbowanie jej przeprowadzenia?
Na pewno polecam. Warto zacząć od rozmów z potencjalnymi wykonawcami, którzy mogą zaproponować ciekawe rozwiązania. Nie tylko w zakresie rozwiązań technicznych, ale również możliwości finansowania takich inwestycji.
- A jak Pan ocenia sam proces dobudowy szybu?
Jeśli chodzi o sam proces budowy przebiega on dość sprawnie i szybko. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze takie zorganizowanie robót, aby były one jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Proces budowlany w budynku, w którym mieszkają ludzie, to swego rodzaju „operacja na żywym organizmie”. Należy przede wszystkim mieć wzgląd na dobro mieszkańców.
- Ma Pan doświadczenie we współpracy z nami, Schindler Polska, czy nasza współpraca przebiegała dobrze?
Nasza współpraca przebiega bez zastrzeżeń i mogę polecić firmę Schindler jako sprawdzonego i rekomendowanego wykonawcę tego typu inwestycji.
- Bardzo dziękujemy. Powróćmy może jeszcze do programu Dostępność Plus. Starają się Państwo o dofinansowanie?
Tak, rozpoczęliśmy przygotowania do wnioskowania o środki z programu Dostępność Plus. Program ten może bardzo pozytywnie wpłynąć na rozwój inwestycji związanych z dobudową nowych wind oraz dostosowywaniem budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Może on stanowić olbrzymią zachętę dla potencjalnych inwestorów.
- Jak do tej pory wygląda Pana doświadczenie z programem Dostępność Plus?
Na chwilę obecną jesteśmy na początku drogi z programem Dostępność Plus. Mogę już stwierdzić, że w przypadku chęci skorzystania z programu, warto spojrzeć na problematykę dostępności budynków w bardzo szerokim zakresie. Zagadnień w tym zakresie jest naprawdę wiele.
- Zapytam jeszcze przyszłościowo. Jakie inne inwestycje planują Państwo w najbliższych miesiącach, latach?
Na pewno będziemy kontynuować rozpoczęty proces budowy nowych i modernizacji istniejących wind. Chcemy również przyspieszyć prace związane z remontami balkonów, wewnętrznych instalacji elektrycznych, kompleksową termomodernizacją budynków. Warto również dodać, że w tym roku, w jednym z naszych budynków powstanie instalacja ciepłej wody użytkowej umożliwiająca likwidację piecyków gazowych w mieszkaniach co znacząco podniesie bezpieczeństwo naszych mieszkańców.
- Panie Grzegorzu, bardzo dziękuję za rozmowę i podzielenie się swoją wiedzą.
Również dziękuję.