Starzenie się polskiego społeczeństwa stawia przed nami szereg wyzwań, w tym zapewnienie sprawnej komunikacji w budynku oraz dostępności do każdego piętra dla osób starszych czy niepełnosprawnych. Odpowiedzią na wzrastający problem ograniczonej mobilności jest rządowy program Dostępność Plus, który umożliwia dofinansowanie modernizacji lub dobudowy windy w budynkach istniejących. W Schindler nie tylko zajmiemy się całym procesem budowlanym, ale także podpowiemy, jak uzyskać takie dofinansowanie.
Celem programu Dostępność Plus jest zapewnienie możliwości udziału w życiu społecznym i publicznym osób o szczególnych potrzebach. Należą do nich głównie osoby starsze oraz niepełnosprawne, ale także poruszający się przy pomocy kul, lasek, balkoników, protez, wózków inwalidzkich, z uszkodzonym narządem słuchu, wzroku, z trudnościami manualnymi i poznawczymi, kobiety w ciąży, osoby z wózkami dziecięcymi, z ciężkim bagażem oraz słabsze fizycznie.
Jednym z założeń programu są inwestycje w istniejące budynki, w tym na modernizację istniejących wind oraz dobudowę szybu windowego. Dzięki temu aktywne spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe będą mogły sięgnąć po środki na poprawę warunków mieszkaniowych dla swoich mieszkańców.
W celu ubiegania się o dofinansowanie w ramach programu Dostępność Plus należy złożyć wniosek do BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego). W zależności od rodzaju podmiotu – wspólnota lub spółdzielnia mieszkaniowa – do wniosku dodatkowo wymagane jest złożenie innego zestawu dokumentów. Aktualną listę można znaleźć na stronie BGK.
Ponadto ubiegający się o dofinansowanie powinni sporządzić audyt dostępności, czyli dokument z opisem stanu obecnego oraz identyfikujący bariery, jakie muszą pokonać osoby o szczególnych potrzebach (np. schody prowadzące na pierwszy przystanek windy, ciężko otwierające się drzwi lub brak windy w ogóle). W wyniku przeprowadzenia audytu dostępności powinien powstać katalog planowanych działań w ramach realizowanego przedsięwzięcia (np. obniżenie pierwszego przystanku windy na poziom gruntu, dobudowa szybu lub wymiana drzwi windy).
W Schindler oprócz kompleksowej obsługi procesu budowlanego oferujemy także wsparcie na każdym z etapów procesu ubiegania się o dofnansowanie w ramach programu Dostępność Plus.
Dofinansowanie w ramach programu Dostępność Plus zakłada przyznanie spółdzielni lub wspólnocie nisko oprocentowaną pożyczkę, na okres kredytowania nawet 20 lat z możliwością umorzenia do 40% wartości pożyczki. Dofinansowanie to może być połączone ze środkami PFRON.
BGK udziela preferencyjnych pożyczek na likwidację barier architektonicznych, co ma skutkować zapewnieniem dostępności budynków dla osób ze szczególnymi potrzebami m.in. osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi oraz osób starszych. Inwestycje przyczynią się do zapewnienia osobom mającym trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności lub percepcji możliwość udziału w życiu społecznym i publicznym poprzez swobodniejszy dostęp do dóbr i usług. Finansowanie udzielane przez BGK może być częściowo umorzone lub połączone z dotacją ze środków PFRON.
Program dedykowany jest głównie do sektora publicznego oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych na terenie całego kraju. Na wsparcie liczyć mogą również podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki oraz instytucje kultury.
O dofinansowanie mogą ubiegać się spółdzielnie i wspólnoty planujące przedsięwzięcia mające na celu dostosowanie wielorodzinnych budynków mieszkalnych oraz budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób mających trwałe lub czasowe ograniczenia w mobilności czy percepcji poprzez instalację wind (dźwigów osobowych) oraz innych udogodnień.
Uwaga! Od 22 września 2020r. w ramach Funduszu Dostępności część środków może być wykorzystana na sfinansowanie wymiany/modernizacji dźwigu osobowego zainstalowanego w budynku.
W Schindler oferujemy rozwiązania, które umożliwiają likwidaję barier architektonicznych w budynkach. Należą do nich: dobudowa szybu zewnętrznego, modernizacja istniejącego szybu, czyli obniżenie pierwszgo przystanku windy do poziomu gruntu, a także modernizację częściową. Możliwe jest otrzymanie dofinansownaia na wszystkie te inwestycje.
Należy przy tym pamiętać, że windy muszą spełniać standardy dostępności dla polityki spójności 2014-2020 (PDF, 3 MB).