Wieżowce z wielkiej płyty w większości wyposażone są w windy starszej generacji. Urządzenia te przeważnie nie obejmują swoim zasięgiem wszystkich kondygnacji. Głównie problem ten dotyczy pierwszego i ostatniego piętra. Dzięki modernizacji możliwa jest nie tylko sama wymiana windy, ale także poszerzenie zakresu jej pracy, wykorzystując pomieszczenie zsypu lub miejsce dawnej maszynowni.
W przypadku starszych wind ryzyko wystąpienia awarii jest bardzo duże. Elementy konstrukcyjne urządzenia ulegają naturalnemu zużyciu. Tego typu, przestarzałe windy mogą być uznane za niebezpieczne dla pasażerów m.in. poprzez wykorzystanie szyb w drzwiach przystankowych czy ciężar i niewygodę ręcznego ich otwierania. Modernizacja się opłaca. Mieszkańcy zyskują nie tylko nową, bezpieczną windę, ale także dzięki ekologicznym rozwiązaniom zmniejszają się koszty eksploatacyjne. Obecność nowoczesnego urządzenia może spowodować wzrost wartości mieszkań.
W typowych blokach z wielkiej płyty pierwszy przystanek windy znajduje się na poziomie półpiętra. Mieszkańcy muszą pokonać klika schodów, aby skorzystać z windy. Nieużywana komora może rozwiązać ten problem i pełnić rolę zerowego przystanku, dzięki czemu mieszkańcy mają zapewniony dostęp do windy z poziomu gruntu. W tej opcji zasięg pracy windy się wydłuża – zostaje dodany przystanek gruntowy "0".
Szczegółowy zakres prac
W istniejących budynkach z zainstalowaną windą starszej generacji maszynownia zajmuje dużą powierzchnię. To powoduje, że ostatnie piętro jest wyłączone z zasięgu pracy kabiny. Obecnie produkowane elementy napędowe dźwigu są dużo mniejsze, co stwarza możliwość wykorzystania dawnej maszynowni dodając przystanek na ostatniej kondygnacji.
Szczegółowy zakres prac